Centrum Kultury Polskiej
Mariupolski Uniwersytet Państwowy

 
Forum
Forma logowania
Login:
Hasło:

Mapa strony

Statystyka

Witaj, Gościu · RSS 24.11.2017, 08:19

[ Nowe wiadomości · Regulamin forum · Wyszukiwanie · RSS ]
Страница 1 из 11
Forum » Międzynarodowа Konferencjа Internetowа "Nowoczesne słowiańskie Studia" » СОВРЕМЕННЫЕ СЛАВИСТИЧЕСКИЕ СТУДИИ: ОСН. НАПРАВЛЕНИЯ И ПЕРСПЕКТИВЫ ИССЛЕДОВАНИЙ » Секция 6. Социальные коммуникации » НОВИНИ В РАДІОЕФІРІ: СТРУКТУРА, МЕТОДИ ВИКЛАДУ ІНФОРМАЦІЇ (Андреєва Наталя Віталіївна)
НОВИНИ В РАДІОЕФІРІ: СТРУКТУРА, МЕТОДИ ВИКЛАДУ ІНФОРМАЦІЇ
MarinaData: Poniedziałek, 22.05.2017, 07:52 | Wiadomość # 1
Grupa: Administrator
Wiadomośc: 127
Plusiki: 1
Status: offline
Андреєва Наталя Віталіївна,
старший викладач кафедри соціальних комунікацій,
Маріупольський державний університет, Україна

НОВИНИ В РАДІОЕФІРІ: СТРУКТУРА, МЕТОДИ ВИКЛАДУ ІНФОРМАЦІЇ


Новинні програми поряд з іншим програмним контентом є невід’ємною складовою ефіру сучасних радіостанцій. Вони відображають найбільш важливі для суспільства події, актуальні явища, факти задля задоволення інформаційних потреб радіоаудиторії. Через новини, зокрема повне та об’єктивне відображення дійсності, журналісти формують громадську думку. Таким чином, завдання журналіста сьогодні – не тільки знаходити інформацію, а й обирати вдалі форми її презентації в ефірі.
Першими кроками в інформаційному радіомовленні України були радіогазети, що мали виконувати ян інформаціну, так і інші функції: агітувати, пропагувати й організовувати своїх слухачів. Чимало дослідників розглядають радіогазетний період як пору учнівства, коли радіо активно засвоювало можливості, що мала в своєму розпорядженні газетна журналістика [1]. Пройшовши довгий шлях від зачитування газетних матеріалів до гострих тем та свободи в ефірі, сьогоднішнє інформаційне мовлення має певні сформовані методи розповіді про факти та події.
Розглянемо основні методи, що їх сьогодні використовують теле радіожурналісти для викладу інформації.
Найбільш розповсюджений та поширений метод – виклад новин на різні теми. Він дозволяє об’єднати в одному інформаційному випуску кілька суспільно значимих фактів, про які має намір розповісти журналіст. Зазвичай подібний інформаційний випуск вибудовується у порядку актуальності та важливості новин. Спочатку подається анонс випуску, до якого включені заголовки всіх новин, далі, почергово, тексти до кожної з новин.
За такої структури новин текст ведучого виглядатиме наступним чином: «Час новин. В ефірі Петро Петров з головними подіями цього дня. 1) Українці в очікуванні. Коли безвіз стане реальністю? 2) Тарифи в новому опалювальному сезоні: чи подорожчають послуги гарячого водопостачання? 3) Євробачення на порозі: чи готова столиця країни до масштабного пісенного конкурс? Далі – подробніше. (виклад основного змісту кожної з новини).
Виклад новин на різні теми також може відбуватися за допомогою рубрикації. В такому випадку журналіст не подає загального анонсу випуску, а відокремлює кожну новину за допомогою звукових свіперів із назвою рубрик.
Структура кожного окремого новинного повідомлення буде залежати від того, яке завдання ставить перед собою журналіст: повідомити про подію, дати оцінку або пояснення факту, отримати коментар компетентної особи. На перше місце завжди ставитимуться більш значущі новини, що мають резонансне значення, або цікаві аудиторії.
Не менш поширеним методом побудови новинного матеріалу на радіо є текст, побудований на цитуванні. Будова такої новини може бути представлена наступною схемою: головна ідея цитати (фраза, що має найбільш важливе значення)- допоміжна, пояснююча фраза - пряма мова - допоміжна фраза.
Наведемо приклад подібного тексту: «Безвіз – це набагато більше, ніж спрощення способу виїзду за кордон. Це – гігантський крок до Європи, до утвердження свободи людини і незалежності нашої держави. Про це у своєму зверненні до українців у зв’язку із рішенням Ради ЄС про схвалення законодавчої пропозиції щодо запровадження безвізового режиму для громадян України, заявив Президент Петро Порошенко. «Безвіз» – це свідчення стратегічної правильності нашого європейського вибору, безповоротності курсу на інтеграцію до Європи. Це – і визнання позитивних зрушень на шляху реформ», - сказав Президент, зазначивши, що план візової лібералізації містив майже півтораста пунктів, які забезпечили реальні зміни в багатьох сферах життя.
Використання новин, побудованих на цитаті, дозволяє журналісту доповнити інформаційну програму «живими голосами», зробити новину більш достовірною та аутентичною, а також додати динаміки в новинний текст.
Всім інформаційним жанрам радіомовлення притаманний подієвий початок. Нерідко в ефірі радіостанцій можна почути радіоповідомлення, що розповідає про подію, що триває в теперішній момент, або вже завершилася та має конкретний результат. Подієвий виклад новини притаманний здебільшого радіорепортажам, в яких журналіст має змогу розповісти про хід події детально, у певній логічній або хронологічній послідовності.
Будова тексту відбувається в наступному порядку: інформування про ситуацію на актуальний для випуску новин час або, за наявності, результат події – перебіг події в хронологічному порядку – коментарі учасників події, включення синхронів – значення події, або проміжний підсумок (якщо інформування про подію планується продовжити у наступних випусках).
Наприклад: «Заплановане на серпень підвищення вартості проїзду до 6 гривень може не відбутися. Таке припущення виникло після засідання виконкому міської ради. Нагадаємо, наразі проїзд в маршрутних таксі вже підвищився до 5 гривень, наступний етап підвищення міська влада планує реалізувати до початку осені. Наразі міські чиновники планують до 1 серпня перевірити не тільки стан маршрутних таксі, а й інші обов'язки перевізників відповідно до договору між ними та місцевою владою. Зокрема, виконком, на чолі з міським головою, зобов'язав обладнати приватні маршрути GPS навігаторами. На думку міського голови, це допоможе збільшити контроль за перевізниками, а саме: побачити випадки перевищення швидкісного режиму, відхилення від маршруту та інші порушення. Сьогодні практично весь міський громадський транспорт обладнаний даними датчиками. Завдяки ним і спеціальному інтернет-сервісу жителі міста можуть стежити за рухом міського електротранспорту і більш точно планувати свої поїздки. «Якщо не будемо почуті, скасуємо рішення про підвищення вартості проїзду з 1 серпня», - заявив міський голова Маріуполя.
Як зазначає А.В. Яковець, інформаційним програмам властиві ряд типологічних ознак. Це, зокрема: постійне місце в сітці мовлення, постійний час, спеціальне оформлення, присутність ведучого, жанрова різноманітність, анонс випуску, короткий огляд найважливіших тем [5].
Структура типового новинного випуску на радіо виглядає наступним чином:
- джингл з назвою програми;
- вітання ведучого;
- анонс випуску (можлива й модель верстки, що не передбачає короткого викладу основних тем випуску, коли інформаційні повідомлення йдуть безперервно, в результаті чого зростає темп передачі);
- виклад ведучим основного змісту новинного випуску;
- додаткова інформація, наприклад курс новин, або прогноз погоди;
- заключна фраза ведучого;
- джингл, що закриває програму.
Таким чином, до основних елементів інформаційної програми слід віднести «шапку» програми, анонс, усні повідомлення ведучого. Слід зазначити, що сучасні технічні засоби виробництва дозволили урізноманітнити випуски новин, зокрема додалися:
- прямі включення журналіста, що забезпечують ефект присутності слухача на місці події,
- прямі телефонні включення інтерв’юйованого, коментатора,
- повідомлення з синхронами.
Таким чином, сьогоднішні новинні програми на радіо функціонують у контексті програмної концепції мовлення кожного радіомовника. Інформуючи про головні події суспільного життя, вони доповнюють та розвивають загальну інформаційну картину дійсності, яку отримує в процесі прослуховування радіо аудиторія. Сучасні новини характеризуються варіативністю структурної організації журналістського тексту, свободою ведучого (в контексті манери подання новин), широким спектром інформації, високою оперативністю завдяки сучасним засобам зв’язку, отримання та передачі даних. Жанрова палітра новин представлена здебільшого матеріалами у жанрах радіорепортажу, радіоповідомлення, інтерв’ю та радіозвіту.

Література:
1. Антонова О. В., Кулініч О. О. Радіожурналістика : навч.-метод. посібник; Держ. закл. “Луган. нац. ун-т імені Тараса Шевченка”. – Луганськ: Вид-во ДЗ “ЛНУ імені Тараса Шевченка”, 2012. – 238 с.
2. Бойд Е. Ефірна журналістика. Технології виробництва ефірних новин (Пер. з англ. О. О. Колот, ред. перекл. А. В. Куликов. – П’яте вид. – К., 2007.
3. Вайшенберг З. Журналістика та медіа: Довідник/ Перекл. з нім. П.Демешко, К.Макеєв; за загал.ред. В.Ф.Іванова, О.В. Волошенюк. – К.: Центр Вільної Преси, АУП, 2011.- 529 с.
4. Ким М.Н. Новостная журналистика. Базовій курс. Учебник.- СПб.:Изд-во Михайлова В.А., 2005.- 352 с.
5. Яковець А.В. Телевізійна журналістика: теорія і практика: Підручник – К.: Вид.дім «Києво-Могилянська академія», 2007. – 240 с.

Андреєва Н.
У тезах розглядаються новини як вид інформаційних програм на радіо. Актуальність виробництва новинних програм викликана затребуваністю суспільства бути вчасно та повно проінформованими щодо головних подій з життя міста, регіону, країни. Розглянуто методи викладу інформації в новинах та типову структуру новинного випуску.

Andreieva N.
In the theses are considered news as a type of information programs on the radio. The relevance of the production of news programs is caused by the demand for the society in timely and full informating about the main events in the life of the city, region, country. Considered methods of presenting information in the news and the typical structure of the news.
 
Forum » Międzynarodowа Konferencjа Internetowа "Nowoczesne słowiańskie Studia" » СОВРЕМЕННЫЕ СЛАВИСТИЧЕСКИЕ СТУДИИ: ОСН. НАПРАВЛЕНИЯ И ПЕРСПЕКТИВЫ ИССЛЕДОВАНИЙ » Секция 6. Социальные коммуникации » НОВИНИ В РАДІОЕФІРІ: СТРУКТУРА, МЕТОДИ ВИКЛАДУ ІНФОРМАЦІЇ (Андреєва Наталя Віталіївна)
Страница 1 из 11
Поиск:
Новый ответ
Imię:
Tekst wiadomości:
Kod bezpieczeństwa:

Copyright РФП МГУ © 2017
Веб-дизайн, технічна підтримка та адміністрування: Белла Марина Віталіївна its.me.marina@gmail.com
Конструктор сайтов - uCoz